Czy prawa i zasady fizyki znalazły zastosowanie w praktyce?

W Zespole Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle w roku szkolnym 2017/2018 jest prowadzony projekt pt. „Czy prawa i zasady fizyki znalazły zastosowanie w praktyce?”. W pracę badawczą nad projektem zaangażowani są uczniowie klasy III gimnazjum.

Do tej pory odbyło się spotkanie z fotografem Rafałem Jędrysikiem, który w sposób bardzo prosty, a zarazem profesjonalny objaśnił sposób wykonywania dobrych zdjęć. Uczniowie odbyli dwie wycieczki: pierwsza do warsztatu samochodowego „Auto-Krys” Krzysztof Witusik w Osieku Jasielskim, gdzie zobaczyli pracę podnośnika hydraulicznego i elektrycznego, druga do Zakładu Kamieniarskiego „Luks-Granit” Ryszard Karwat w Ustrobnej, w którym nie tylko zobaczyli marmury i granity sprzed milionów lat, ale również działanie sił na zmechanizowanych maszynach. Właściciel bardzo interesująco opowiadał uczniom o prowadzeniu małej firmy (do 20 pracowników) oraz o podróżach do Brazylii, Włoch, Republiki Południowej Afryki, Indii, Chin – z tych państw pochodzą sprowadzane kamienie do obróbki. Uczniowie porobili ciekawe zdjęcia i nakręcili krótkie filmy. Na konsultacjach szkolnych  przygotowaliśmy doświadczenia z fizyki, które później uczniowie zademonstrowali w naszej szkole dla młodszych koleżanek i kolegów. Obecnie  pracujemy nad prezentacją multimedialną. Projekt z Jasielską Ligą Naukową z LOTOSEM stał się bardzo interesujący, co z pewnością przełoży się na późniejsze zainteresowania uczniów i wybór ich dalszej nauki w szkle średniej.

Teresa Ciejka - Opiekun Ligi