Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle

38-200 Jasło ul. Niegłowicka 174

tel. 13 445 94 41

zssjaslo@interia.pl

Recenzja filmu "Legiony"

            ,,Legiony” to film wyprodukowany w 2019 r. w reżyserii Dariusza Gajewskiego. W główne role wcielili się: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner i Wiktoria Wolańska. Muzykę skomponował Łukasz Pieprzyk, scenografią zajęli się: Paweł Jarzębski i Ewa Skoczkowska, a kostiumy przygotowała Jadwiga Rutkiewicz – Luterek.

       

Film jest dramatem wojennym, melodramatem. Akcja rozgrywa się w latach walki o wolną Polskę podczas I wojny światowej. Historie bohaterów wzorowano na losach prawdziwych legionistów. Głównym wątkiem jest historia miłosna Józefa Wieży – dezertera z armii carskiej, Tadeusza Zbarskiego – ułana i Aleksandry Tubilewicz – dziewczyny z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego. Ola jest odważną dziewczyną, która razem z Krysią wyrusza na akcję podpalenia mostu. Misja udaje się, ale Krysia ginie. Tego samego dnia Tadek zostaje przeniesiony do innego oddziału i musi udać się na wojnę. Wyjeżdżając, obiecuje Oli, że nie da się zabić. Gdy nie wraca z misji, żołnierze przypisują go do poległych. Ola pozwala zbliżyć się do siebie Józefowi. Spędzają razem każdą wolną chwilę. Jakiś czas później okazuje się, że Tadek żyje i powraca do obozu. Dochodzi do konfrontacji Oli, Tadka i Józefa. Obaj żołnierze walczą z Rosjanami. Tadek naprawia przerwany przewód, by doszło do wybuchu. Zostaje postrzelony w ramię. Józef idzie po niego i ostatkiem sil wracają do okopów. Ola czuwa przy Tadku. Józef stawia krzyż w miejscu pochówku swojego generała. Ostatnia scena filmu jest bardzo wymowna. Józef prowadzi za rękę chłopca, a po chwili pozwala mu iść samemu, co oznacza, że walka o Polskę jest wygrana. Piękny krajobraz gór jest symbolem Polski wolnej. Stanisław Kaszubski ps. ,,Król‘’ został powieszony i zastrzelony, gdyż pomimo namów nie chciał wstąpić do armii rosyjskiej. Do samej śmierci mówił, że jest polskim żołnierzem i nie wyparł się swoich korzeni.

W fabule filmu ,,Legiony” występują wątki: miłosny, historyczny i psychologiczny. Film cechują: świetna charakteryzacja (stroje, rany), niezwykłe efekty specjalne (zużyto dziewięćdziesiąt litrów krwi, czterysta kilogramów prochu i ponad dwa tysiące litrów płynu do wytwarzania dymu),a także nietypowe ujęcia kamer (podczas wojny z Rosjanami), niesamowite szczegóły z epoki (wykonano pięćset pięćdziesiąt metrów okopów) i sceny symboliczne (wymieniono kilkadziesiąt witryn sklepowych i zamontowano dwieście stylizowanych szyldów).

         Moim zdaniem film jest piękny i wzruszający. Ukazuje walkę o wolną Polskę, w jakiej teraz możemy żyć. To cenna lekcją historii i życia, w której warto wziąć udział.

 

Karolina Wojnarska