Adrian Marchewka - FINALISTA II edycji konkursu “Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Miło nam poinformować, że Adrian Marchewka, uczeń klasy piątej został finalistą II edycji konkursu pod nazwą „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, organizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe. Praca została doceniona na etapie wojewódzkim i została przekazana na szczebel ogólnopolski.

Konkurs był kierowany do uczniów szkoły podstawowej, klas IV- VII. Zadaniem uczestnika konkursu  było:

• stworzenie drzewa genealogicznego w aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne,
  • opis drzewa genealogicznego z podaniem danych biograficznych (np. daty urodzeń, małżeństw, zgonów), liczby pokoleń i osób przedstawionych na drzewie,
  • przekaz (opowieść) przedstawiający kontekst historyczny i dzieje rodu,
  • odwzorowania cyfrowe dokumentów źródłowych wykorzystanych do przygotowania drzewa genealogicznego wraz z opisem ich pochodzenia,
  • bibliografię, czyli wykaz źródeł wykorzystanych w projekcie edukacyjnym, w tym pozyskanych w ramach konsultacji z archiwistą z Archiwum Państwowego, np. publikacji książkowych, adresów stron internetowych, wraz z ich poprawnym zapisem bibliograficznym (np.: Archiwum Państwowe w Łodzi, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej NMP w Łodzi, sygn. 1, 1818, 1, urodzenie Marianny Kowalskiej, s. 3),
  • informację o możliwości innowacyjnego sposobu wykorzystania pracy jako projektu edukacyjnego.

Adrian wraz z rodzicami i nauczycielem polonistą wybrał się w pasjonującą podróż w czasie, rozmawiał z członkami rodziny na temat swoich przodków i ich pochodzenia, nagrywał ich wypowiedzi, zbierał stare rodzinne dokumenty, fotografie i pamiątki. Odwiedził również Archiwum Państwowe w Sanoku, groby swoich przodków, plebanię, urzędy, gdzie szukał informacji o swoich dalszych krewnych, dokumentował je. Udało się to dzięki życzliwym archiwistom, księdzu, rodzinie, paniom w urzędach. Praca Adriana była nadzorowana przez nauczyciela polonistę, który uczestniczył w procesie badawczym i nadzorował cały projekt. W proces badawczy zaangażowali się Adrian oraz wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza rodzice, którym serdecznie dziękujemy.

Adrianowi gratulujemy i życzymy sukcesu na szczeblu ogólnopolskim.