Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle

38-200 Jasło ul. Niegłowicka 174

tel. 13 445 94 41

zssjaslo@interia.pl

#ŁączyNasPamięć - Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2024

Już po raz dwunasty POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami, i tak, żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci, szacunku i nadziei.
Nasza szkoła również przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Uczniowie klas IV - VIII wysłuchali opowiadań, przeczytanych przez ambasadorów tegorocznej akcji, obejrzeli filmy edukacyjne, wykonali papierowe żonkile z szablonu, przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Klasa VI dodatkowo przygotowała plakat i prezentację poświęconą powstaniu w getcie warszawskim. Uczniowie klas IV-VI z zainteresowaniem zapoznali się z filmami animowanymi - baśniową historią - „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej i "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, która przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty. Uczniowie klasy VII z uwagą wysłuchali opowiadania Justyny Bednarek pt. "Historia z pewnej ulicy", które porusza problemy ludności żydowskiej w czasie okupacji, opisując losy dziecięcych bohaterów i ich rodzin. Klasa VIII wzięła udział w wirtualnym „Spacerze Beaty Chomątowskiej – Tu było getto” – po miejscach związanych z gettem warszawskim i jego upamiętnieniach w stolicy. - "Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – powiedziała aktorka Agnieszka Grochowska, która dołączyła do grona Ambasadorów akcji Żonkile 2024. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i włączenie się do tego niezwykłego wydarzenia. Mamy nadzieję, że ta interesująca lekcja historii pozostanie w pamięci naszych uczniów.