Dzień Języków Obcych

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. O tym jak ważna jest znajomość języków obcych akcentował słynny niemiecki pisarz J. W. Goethe mówiąc „Wer Fredem Sprachen nich kennt, weiss nichts von seinen eigenen”- Kto nie zna języków obcych, nie wie nic o własnym.

Mając to na uwadze nasza szkoła postanowiła włączyć się w obchody tego święta. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli języków obcych Katarzyny Skickiej –Such oraz Reginy Kołek w hollu zawisły flagi różnych państw, a sale lekcyjne i inne pomieszczenia szkolne zyskały nowe nazwy w języku angielskim i niemiecki. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że np. sala gimnastyczna to po angielsku gym a a po niemiecku Turnhalle, a pani dyrektor pracuje w headmaster’s office lub Büro des Schuldirektors.

Ponadto klasa III gimnazjum uczestniczyła z okazji tego święta w nietypowej lekcji języka niemieckiego. Uczniowie zastanawiali się jakie korzyści daje dziś znajomość języków obcych, poznali różne metody nauki słówek oraz gramatyki niemieckiej. Wiele zabawy dostarczyło im zadanie, w którym mieli do nazw państw podanych w języku niemieckim dopasować nazwę stolicy, języka urzędowego oraz gadżetu kojarzącego się z tym państwem. Z jakim krajem kojarzy się matrioszka, czekolada Milka? Gdzie znajduje się  słynny Big Ben a gdzie wieża Eiffla, w którym kraju popularnym środkiem transportu jest rower, a gdzie pływa się gondolą? W czasie rozwiązywania zadania toczyły się burzliwe dyskusje, ale ostatecznie uczniowie bezbłędnie dopasowali wszystkie przedmioty do konkretnych państw. Na zakończenie napisali na pocztówkach pozdrowienia w języku polskim, angielskim i niemieckim i zaadresowali do różnych krajów europejskich. Zadanie to jest częścią projektu eTwinning, w którym bierze udział nasza szkoła.