„Z pomocą naszej planecie”- lekcja z pomysłem

W dzisiejszym świecie coraz częściej słyszy się o ekologii,  a wszystkie pojęcia z nią związane nabierają intensywniejszego znaczenia np. edukacja ekologiczna, ochrona środowiska.

Człowiek musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma moralnego prawa do niszczenia przyrody – jest przecież jej częścią. Dlatego też ochrona przyrody i racjonalne wykorzystanie jej zasobów to problemy, które stały się sprawą całej ludzkości,by w przyszłości nie dochodziło do tragedii, edukację ekologiczną należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Dzieci są bowiem bacznymi obserwatorami środowiska, tego wszystkiego, co się wokół nas dzieje i mogą podejmować na równi  z dorosłymi walkę o ochronę naszej planety.

W ramach programu edukacji ekologicznej wychowawczyni klasy drugiej pani Aneta  Banaś przeprowadziła lekcję mającą na celu:

• rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką ekologiczną,
  • kształtowanie emocjonalnej więzi między ludźmi a przyrodą,
  • propagowanie ekologicznego stylu życia,
  • wzbudzenie chęci i motywacji do działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego,
  • rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska.

Stosowane na lekcji różnorodne metody, techniki i gry aktywizujące  były dostosowane do możliwości uczniów oraz pozwoliły maksymalnie aktywizować uczniów. W trakcie zajęć uczniowie w  sposób  praktyczny poznawali zasady segregacji odpadów. Poprzez zabawę zdobyli nowe wiadomości i umiejętności  w zakresie ochrony środowiska.

To była ciekawa lekcja, którą uczniowie wykorzystają w życiu codziennym – dbając  o naszą planetę  – Ziemię.